Synergia Facebook
SYNERGIA   I   MOVE FORWARD TOGETHER

 
Loading...

Trendyol Mağaza Açma Rehberi

Dr. Miray BAŞARAN

Dr. Miray BAŞARAN
2022-03-16 11:57:34  9244

Bir şirketiniz var, ürün pazarlama ve satışı yapıyorsunuz. Ne yaparsanız yapın, online yaşama ayak uydurmak zorundasınız ki yaptığınız işi geniş kitlelere ulaştırabilesiniz. Bu anlamda mağazanızı online sisteme taşımanız için Trendyol size oldukça iyi olanaklar sağlayarak, mağazanızı online olarak satış yapılabilir hale getirmektedir. Bu sayede yalnızca yerele bağlı kalmayacak, ürünlerinizi ülke genelinde pazarlayarak şirketinizi büyütme olanağını yakalayacaksınız.

Trendyol’da Online Mağaza Nasıl Açılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; Trendyol’da online mağaza sahibi olabilmeniz için halihazırda bir sermaye veya şahıs şirketinizin olması gerekir. Bu kurulu şirket, fatura kesebilir durumda olmalıdır. 

Eğer hali hazırda bir şirket sahibi değilseniz, Synergia’nın Dijital Şirket Paketi şirket kuruluş maliyetlerini en aza indirebilir, online faaliyetlerinize hemen başlayarak bilirsiniz.

Şirket kuruluşunun ardından alacağınız vergi levhası ve imza beyannamesi ile Trendyol mağazanızın başvuru süreci için hazır hale gelirsiniz. Bu süreç, satıcı başvuru formu doldurulması ile başlar. Bu formda şirketinizle ilgili ibraz edeceğiniz belgelerin yanı sıra, firma bilgileri, ticaret unvanı gibi şirketinize dair birtakım gerekli bilgileri vermeniz istenir. 

Başvurudan sonra değerlendirme ve onay safhasına geçilir. Trendyol ekibi başvurunuzu onaylarsa bir mail alırsınız ve satıcı paneline giriş yapabilmeniz için size gerekli bilgiler iletilir. partner.trendyol.com hesabınız artık oluşturulmuş olur ve giriş yapabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra adres, iletişim, ödeme bilgileri gibi en çok ihtiyaç duyacağınız alanlarda, bilgi ve belgeleri eksiksiz bir şekilde yüklemeniz gerekir.

Trendyol ekibi bu yüklediğiniz, gerekli bilgi ve belgeleri de inceler ve onaylarsa kaydınız artık tamamlanmış olur. Size de ürünlerinizi yükleyerek satış işlemine geçmek kalır. Unutulmaması gerekir ki yüklediğiniz ürünler de yine Trendyol tarafından kontrol edilecek, satışı yasak olan ürünlerin yüklemesi onaylanmayacaktır.

Trendyol Mağaza Açma Ücreti Ne kadardır?

Trendyol’da mağaza açmanın bir diğer avantajı da satıcılardan mağaza ücreti alınmamasıdır. Trendyol ücret anlamında komisyon üzerinden fiyatlandırma yapar. Her bir satış-sipariş işleminde, ürün kalemi bazında komisyon uygulanır.

Komisyon için de ayrıca satıcı ile bir komisyon anlaşması yapılır. Bu sayede siz satıcıların aklında herhangi bir soru işareti kalmaması sağlanır. 

Alınan komisyon oranları sattığınız ürüne, niteliğine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak başvuru sürecinde yapılacak anlaşmada belirlenen oranlar mağaza hesabına tanımlanarak sabit kalacaktır.

Komisyon bazlı yapılan ücretlendirme mağazaya fatura edilecektir. Bu sayede kırtasiyeciliğin de önüne geçilmiş, işler hızlandırılmış olur.

Online Mağazanın Avantajları nelerdir?

Fiziki mağazalara kıyasla online mağaza açmanın hem maddi hem de manevi yönlerden birçok artısı bulunmaktadır. Aşağıdaki avantajlardan dolayı online satış imkanlarını tercih etmek isteyebilirsiniz.

  • Fiziki mağazalarda yapabilecekleriniz daha kısıtlı iken, online mağazalar size geniş bir çalışma alanı ve iş yelpazesi sunmaktadır. 
  • Ürünlerinizi bu platformlarda pazarlayarak daha az çalışanla daha çok satış yapmış olursunuz.
  • Fiziki mağazanın vermiş olduğu psikolojik yükten büyük oranda kurtulmuş olursunuz.
  • Sanal ofis gibi imkanlardan faydalanarak, kiranızı gider gösterebilir ve vergiden düşebilirsiniz.

 

Online Mağaza ile E-ticaret Yapmak

Günümüzde e-ticaret iş sahasını bir hayli artırmış, ürün pazarlama ve satışı konusunda pazar payını, fiziki anlamda iş yapan mağazalara göre üst sıralara çıkarmıştır. Kendine ticari anlamda üst sıralarda önemli bir yer edinmiş olan birçok şirket de bu sisteme ayak uydurarak e-ticaret yapmaya başlamış, hatta bu yeni sisteme fiziki mağazalarından daha çok önem vermiştir. 

Kaldı ki ticari hayatta yarışa ihtiyacı olmayan bu büyük şirketler dahi e-ticarette kendilerine yer edinmiş durumda iken, henüz sisteme yeni giriş sağlamış, büyümekte olan şirketlerin kendilerini e-ticarete vererek online mağaza açma konusuna yönelmeleri işten bile değildir. 

Trendyol online mağaza hizmetleri ile hem kafanız hem de cebiniz rahatlayacak, şirketiniz değerine değer katacak ve kısa zamanda büyük şirketlerle yarışır hale geleceksiniz. Sizler de şirketiniz için doğru olanı seçebilir, bu yeni ve kullanışlı sisteme ilk adımınızı Trendyol online mağaza ile atabilirsiniz.

Nerden Başlamalıyım?

Online mağazayı açmadan önce gerekli olan işlemler için Synergia tarafından hazırlanan Dijital Şirket Paketini inceleyebilir, şirket kurma ve online satış yapma sürecini daha az maliyetle hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Synergia