Synergia Facebook
SYNERGIA   I   MOVE FORWARD TOGETHER

 
Loading...

Danışmanlık Şirketi Kurmak

Sinem BARDAKÇI

Sinem BARDAKÇI
2022-03-16 11:58:07  13207

Günümüzde girişimcilerin yoğun ilgi gösterdiği danışmanlık şirketleri; nasıl kurulduğu, kuruluş aşamasında ne gibi belgelere ihtiyaç duyulduğu ve şahıs ya da sermaye şirketi açmanın maliyet farkı ile dikkat çekmektedir.

Danışmanlık Şirketi Nedir?

Danışmanlık şirketi, belirli bir ücret karşılığında uzman tavsiyesi sağlayan profesyonel bir hizmet firmasına verilen isimdir. Farklı sektörlerdeki işverenler, farklı sebeplerden dolayı danışmanlık şirketlerinin hizmetlerinden faydalanmak isteyebilirler. Bu noktada pek çok girişimcinin kafasında danışmanlık şirketi kurmak hakkında sorular belirir.

Danışmanlık şirketlerinin genel görevi; alanında uzmanlaşmış olan kişi ya da kişilerin bilgi ve tecrübelerini hizmet verdikleri kişilere aktarması ve bu yöntemlerle başarılı olmasını sağlamaktır. Danışmanlık şirketi sahibi olacak kişi, bu noktada çalışanlarının gerekli konularda profesyonel ve tecrübeli olmasını sağlamalıdır.

Danışmanlık Şirketi Nasıl Kurulur?

Danışmanlık şirketi kurmak isteyen bir girişimci ilk olarak gerekli başvuru ve izin belgelerini almak zorundadır. Danışmanlık şirketi kurmak için gerekli belgeler, vergi levhası ve işyeri açma ruhsatıdır. Bunun dışında şirketi kuracak kişinin kimlik fotokopisi, üç adet vesikalık fotoğrafı ve iş yeri kira sözleşmesi yanında bulunmalıdır. Bu belgeleri almak şirketin bireysel ya da sermaye şirketi olmasına bağlı olacak şekilde birkaç gün sürebilir. Eğer danışmanlık firmanızı şahıs adına kuracaksanız evrakları teslim ettiğiniz gün içerisinde vergi levhanızı alabilirsiniz. Limited ya da anonim olarak kurulan şirketlerde ise bu süre 4 ile 6 iş günü arasında değişmektedir.

Gerekli vergi levhası alındıktan sonra bağlı olduğunuz belediyeye bağlı olarak "işyeri açma ve çalışma ruhsatı" alınması gerekir. Bu belgenin çıkma süresi de birkaç günü bulabilir.

Danışmanlık şirketinizi kurarken Synergia’nın hizmetlerinden faydalanarak bütün bu işlemleri tek kanaldan, uygun maliyetle, stopaj ödemeden ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Synergia’nın danışmanlık şirketlerine özel Dijital Şirket Paketini buraya tıklayarak inceleyebilir, formu doldurarak ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

Ülkemizde pek çok farklı sektörde hizmet veren danışmanlık şirketi bulunmaktadır. Birçok bireysel danışman bağlı oldukları firmalar aracılığı ile danışmanlık hizmeti verebilir.

Yönetim Danışmanlığı Şirketi

Hukuki Danışmanlık Şirketi

Pazarlama Danışmanlığı Şirketi

Hasar Danışmanlık Şirketi

Eğitim Danışmanlığı Şirketi

Ar-Ge Danışmanlığı Şirketi

Fizibilite ve İş Planı Hazırlama Danışmanlığı Hizmeti

Danışmanlık Şirketi Kurmanın Maliyeti

Türü ne olursa olsun bir danışmanlık şirketi kurmanın maliyetleri benzemektedir. Örneğin finansal danışmanlık şirketi kurmak isteyen birisi, şahıs şirketi kuracaksa ilk maliyet olarak 500-600 TL arası bir masrafı gözden çıkarmalıdır. Eğer şirket ortaklı limited şirketi olarak kurulacaksa masraflar şirket türü fark etmeksizin 2200 ile 2300 TL arasında değişebilir. Örneğin, girişimci hem uluslararası danışmanlık şirketi hem de eğitim danışmanlık şirketi gibi farklı alanlarda hizmet verecekse çok ortaklı bir danışmanlık şirketinin de maliyeti buna bağlı olarak yükselecektir.

Maliyeti en yüksek olan şirket türü ise anonim olarak kurulan şirketlerdir. Maliyet her geçen yıl değişiklik gösterse de bu yıl için 2600-2700 TL arasındadır. Anonim şirketlerde de danışmanlık verilecek hizmet sayısı arttıkça fiyat artacaktır. 

Danışmanlık Şirketi Açmak İçin Ne Gereklidir?

Danışmanlık şirketi açmak isteyen kişinin öncelikle bir şirket kurması gerekmektedir. Tek başına çalışacak biri için en ideal yöntem şahıs şirketi kurmasıdır. Ortaklı şirket açacaklar ise anonim ya da limited şirket açmalıdır.

İşlerinizi yürütmek için Synergia'nın sunduğu özel ofis, paylaşımlı ofis veya evinde oluşturacağı ortamda çalışmak isteyenler için sanal ofis modeliyle şirketinizi kurabilirsiniz. En uygun maliyetle danışmanlık şirketini kurmak isteyen girişimciler için sanal ofis üyeliği ile stopaj ödemeden ve müşterilerinizle görüşmelerinizi prestijlli toplantı odalarında gerçekleştirebileceğiniz modeli tercih etmiş olursunuz.

Bu noktada girişimcinin aklına, “Eğitim danışmanlık şirketi nasıl kurulur?” ya da “Sağlık danışmanlık şirketi nasıl kurulur?” gibi sorular gelebilir. Öncelikle hangi alan olursa olsun alanında uzman ve tecrübeli olan kişilerle çalışmak şirket ömrü için oldukça önemlidir.  Doğru bir şekilde yönlendirilmek, danışmanlık hizmeti alan kişilerin o şirket ile uzun süreli çalışma konusundaki görüşlerini şekillendirecektir. Danışmanlık şirketi kurmak için gerekli olan her faktörü eksiksiz bir şekilde tamamlayanlar faaliyete başlayabilir.  

Nerden Başlamalıyım?

Danışmanlık şirketinizi doğru bir altyapı üzerine inşa etmek ve maliyetleri minimum seviyede tutmak için tecrübeli ve uzman bir ekiple çalışmanız gerekir. Synergia’nın Dijital Şirket Paketini inceleyerek kendiniz için en uygun şirket türünü belirleyebilir, sayfanın sonundaki formu doldurarak danışmanlık şirketi kuruluşu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Synergia