Youtuber Şirketi Kurmak

youtuber şirketi kurmak
youtube için şirket kurmak   Muhammed Nasır İnan
Synergia Kurucu Ortağı

Youtuber Şirketi Nedir?

Günümüzde artık geleneksel meslekler bir kenara bırakılarak Youtuber, Influencer gibi online sisteme bağlı, sosyal medya odaklı meslekler gözde hale gelmiş durumda. Gerçekten de insanların kolay para kazanma yöntemi gibi gördüğü, aslında işin içeriğinin çok farklı ve zorlu olduğu bu mesleklerin bir de arka planı var.

Youtuber olmak için öncelikle Youtube’dan bir hesap açılır. Bu hesap açma işi hepimizin yaptığı gibidir ve ücretsizdir. Siz bu hesaba içerik üreterek veya farklı yöntemlerle videolar atarsınız ve bu videoların geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaya çalışırsınız. 

Belirli bir süreçten sonra kanalınızın takipçi sayısı arttıkça, videolarınız iyi denilebilecek sayıda beğeni aldıkça firmalar ve kuruluşlar sizin videolarınıza reklam vermek ister ya da sponsor olur. Bu sayede Youtube’dan para kazanmaya başlamış olursunuz. Bu evreden sonra mutlaka bir şirketinizin olması gerekir ki verginizi ödeyip yasal yollardan işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Youtuber Şirketi Nasıl Kurulur?

Ülkemizde gelir elde eden kişilere, gelir vergisi adı altında bir vergilendirme işlemi yapılmaktadır. Ticari kazanç elde eden, gelir kazanan kişi vergi mükellefi olur. Bu kişi tacir olmak zorunda değildir. 

Youtube kanalınız düzenli şekilde para kazandırabilir hale geldiyse ve siz buradan bir gelir elde etmeye başladıysanız vergi mükellefi olursunuz. Vergi mükellefi olabilmek için de bir
şahıs şirketi kurmanız gerekir.

Şahıs şirketi kurmak için Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen üç şirket türünden birinin yükümlülüklerini yerine getirmeniz gerekir. Bu aşamada birçok belgeyi ilgili yerlere teslim etmelisiniz. Ancak
Synergia, tüm bu işlemleri online olarak gerçekleştirmeniz için size yardımcı olur.

Şahıs şirketi kurulabilmesi için en önemli şeylerden biri de adres gösterilmesinin gerekliliğidir. Bu adres, eğer videolarınızı evde çekiyorsanız ve tüm işlemlerinizi ev adresiniz üzerinden hallediyorsanız aylık stopaj ödemek koşuluyla ev adresiniz olabileceği gibi; gerekli işlemleri evinizde yapmak istemiyorsanız fiziki bir yer kiralayıp buranın adresini kullanabilir ya da bütün bürokratik işlemlerden ve aylık stopaj ödemelerinden kurtularak en uygun maliyetli çözümü arıyorsanız
Synergia’nın sanal ofis kiralama yöntemini kullanabilirsiniz.

Şahıs şirketi oluştuktan sonra bir vergi levhası sahibi olursunuz ve sonrasında bu vergi levhası üzerinden vergi mükellefi olursunuz. Ardından aşağıdaki ödemeleri gerçekleştirmeniz gerekir:

     ▪ Katma değer vergisi
     ▪ Gelir vergisi

     ▪ Stopaj

Sanal ofis imkanlarından faydalanarak maliyeti en aza indirebilirsiniz. Sanal ofis kiranız size fatura edilir. Bu fatura tutarını gider göstererek, vergiden düşebilirsiniz. 

Youtube’da Çalışmak Mümkün Müdür?

Youtuber olup kendi kanalınızı yöneterek para kazanabileceğiniz gibi, başka bir Youtuber yanında çalışarak da bu sektörde yer almanız mümkün. Tersinden düşünürsek, bir Youtube kanalınız varsa ve bunu düzenli gelir elde etmek amaçlı işletiyor ve bu doğrultuda yanınızda birini de çalıştırıyor olabilirsiniz. Zaten bu kalifiye işi bir dönemden sonra tek başınıza yapmakta zorlanacak, yanınıza çalışanlar almak durumunda kalacaksınız. 

Bu anlamda yanınızda çalıştırdığınız kişiye gerekli güvenceleri şirketiniz üzerinden göstermelisiniz. Örneğin çalışanınızın sosyal sigortasını yaptırmalısınız, ücretini ödemelisiniz ve diğer tüm işçilik olanak ve haklarını sağlamalısınız. 

Youtube’da Nasıl Yükselebiliriz?

Her gün sosyal medyada yeni yüzler ve yeni içeriklerle karşılaşılır. Peki bu içerikler ve içerik üreticileri arasında başarıyı yakalayanların sırrı nedir?

Öncelikle doğru içerik paylaşımı gereklidir. Sırf fark yaratmak, insanlar üzerinde bir etki oluşturmak ve oluşturulan videonun bir sükse yaratmasını sağlamak amaçlı toplumsal ve ahlaki sınırları aşarak paylaşım yapmak sizi daha da dibe çeker. Bunun yerine her yaş kesiminden insanın videolarınızı gönül rahatlığı ile takip edebileceği bir kanal oluşturmak en doğrusu olur.

Bu yolda büyümek ve geniş kitlelere ulaşabilmek anlamında bir diğer püf nokta da özgün içerikler üretmektir. Bir başkasını taklit etmek, bir başkasının fikrini gasp etmek sizi ilerleteceğine daha da alt düzey bir Youtuber haline getirir. 

İnsanlar yeni şeyler görüntülemeyi, farklı videolar görmeyi sever. Bu anlamda Youtube'da bir ticari piyasadır ve bu piyasanın takibini sıkı şekilde yapmalı ve diğer içerik üreticilerinin videolarına sık sık göz atmayı ihmal etmemelisiniz.

Youtuber şirketi kurmak için Synergia’nın
Dijital Şirket Paketini inceleyebilirsiniz. Bu kampanyadan faydalandığınızda şirket kurmak için evinizden çıkmanıza bile gerek kalmaz. Gerekli evrakları sisteme yükleyerek Synergia’ya ilettikten sonra tüm işlemler sizin yerinize tamamlanır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından vergi levhasını Synergiadan rahatlıkla temin edebilirsiniz.