Şahıs Şirketini Limited Şirkete Çevirme Süreci

Şahıs Şirketini Limited Şirkete Çevirme Süreci
  Dr. Ali Kurt
Synergia Kurucu Ortağı

Kendi işinin sahibi olmak isteyenlerin attığı ilk adım şirket kurmaktır. Şahıs şirketi daha az masraf ve prosedür gerektirdiği için tercih sebebidir. İş hacminin büyümesiyle beraber, şahıs şirketi sahipleri, şirketlerini limited şirkete çevirmeyi düşünebilirler. Ancak birçok iş sahibi, şahıs şirketini nasıl limited şirkete çevireceği ve bu süreç sonrasında limited şirketin ona hangi yükümlülükleri getireceği konusunda yeterli bilgiye sahip değildir.

Şahıs Şirketi Limited Şirkete Nasıl Dönüştürülür?

Sahip olduğunuz şahıs şirketini limited şirkete dönüştürmek istiyorsanız, bu süreçte bilmeniz gereken ilk durum herhangi bir şirket kapatma durumunun olmadığıdır. Diğer bir deyişle size ait olan ve geçmişi olan şahıs şirketinizi kapatmadan bu süreci yürütebilirsiniz. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu uyarınca şirkette tür değişikliğinden herhangi bir ek vergi alınmamaktadır.

Şahıs şirketinizi limited şirkete çevirmeden önce hazırlanması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar şu şekilde sıralanır:

  • Ticaret ve oda için iki ayrı sicil dilekçesi
  • Limited şirkete geçiş için TTK tarafından belirlenen bir dilekçe (Bu dilekçede ticari unvan, adres, faaliyet, ana sermaye tutarı, müdürlerin ad ve adresleri gibi detaylar bulunmak zorundadır.)
  • Bilanço İbrazı
  • Nevi (Tür değişikliği raporu)
  • SMM veya YMM raporu


Bu belgeleri hazırladıktan sonra şirketinizi limited şeklinde dönüştürebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda hukuki bir işlem olduğu için belgelerinizin ve ibraz ettiğiniz değerlerin doğru olduğundan emin olmalısınız.

Şahıs Şirketiyle Limited Şirketi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şahıs şirketini limited şirkete çevirme sürecinde yapılması gereken hukuki başvuruya başlamadan önce aradaki farklılıkları bilmeniz, sizin bu süreci daha sağlıklı yürütmenize yardımcı olacaktır.

İlk olarak limited şirket, sizin kişisel varlıklarınızı daha fazla güvenceye almanıza imkân verecektir. Şirket kurucularına daha az yükümlülük veren limited şirket sizin şahsi kazanımlarınızı olası bir olumsuz duruma karşı daha fazla koruyabilmektedir. Bunun sebebi ise limited şirketin ayrı bir tüzel kişiliğe sahip olmasıdır. Örneğin paydaşı olduğunuz bir limited şirket herhangi bir kayıp yaşadığında paydaş olarak sizin hisse değerinize düşen kısım kadar zarar ödemesi yapmalısınız.

Şahıs şirketinde ise durum tam tersidir. Şirketin tüm borçları aynı zamanda sizin şahsi borcunuz olarak sayılır ve olası risk durumunda şahsi varlıklarınız da risk altına girmiş olur.


Şahıs şirketini limited şirkete çevirme konusunu gözden geçirirken kurulum ve vergilendirme farklılıklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Şahıs ve limited arasındaki en bariz farklardan biri sermayedir. Şahıs şirketi için herhangi bir sermaye aranmazken limited şirket için en az 10.000 TL kadar bir meblağ ibraz edilmelidir. Bu meblağ şirket kurulduktan sonraki 24 ay içerisinde şirketin hesabına yatırılmalıdır.

Şahıs şirket ile limited şirket vergi farkı konusunda da bir farklılık mevcuttur. Mevcut yasaya göre limited şirketler elde ettikleri kâr üzerinde %23 oranında kurumlar vergisi ödemesi yapmaktadırlar. Şahıs şirketi sahiplerinde ise bu, gelir vergisi olarak ödenmektedir. Gelir vergisi, şirketin kârlılık durumuna göre %15 ile %40 arasında değişiklik göstermektedir.

En çok sorulan sorulardan biri ise limited şirketin şahıs şirketi mi olduğu sorusudur. Bu sorunu cevabı ise hayır olacaktır. Her iki şirket yapısının da farklılıklarını bilerek seçiminizi bu yönde yapmanız iş hayatınızda size kolaylık sağlayacaktır. Dilerseniz sizin için hazırladığımız
Şirket Kurma Yolculuğuna Nasıl Başlamalıyım adlı yazımıza göz atarak şirket kurma adımları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Limited Şirketin Avantajları Nelerdir?

İş dünyasında size sunulan avantajları takip etmek ve bunlardan mümkün olduğunca etkin bir biçimde yararlanmak her bir iş sahibinin yapması gereken görevlerin başında gelmektedir. Birçok şirket sahibi şahıs şirketi mi limited şirket mi sorusunu kendilerine sormaktadırlar.

Elbette yeni kurulan firmaların büyük çoğunluğu şahıs şirketi biçiminde olsa da bir süre sonra büyüyen firmalar
şahıs şirketinden limited şirkete geçiş yollarına başvurmaktadırlar. Hem şahıs hem limited şirket sahiplerine büyük faydalar sağlayan uygulamalar hakkında bilgi almak için Şirket Kuranlar İçin 8 Faydalı Uygulama adlı yazımız sizin için bilgilendirici olacaktır.

Büyüyen bir firmanın kurumsallaşması, gerek finansman bulmak gerek daha dikkate alınmak açısından önemlidir. Şahıs şirketleri bu konuda özellikle bankaların gözünde yetersiz kalabilmektedirler, bu yüzden limited şirket sizin daha rahat finansman bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca farklı pazarlara açılmayı düşünüyorsanız limited şirket sizin daha kurumsal bir yapıda olmanızı sağlayarak daha geniş bir müşteri ağına ulaşmanıza yardım edecektir.

Limited şirket sahibi olmak sizin daha kapsamlı bir yönetim şeması oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Ancak limited şirkette alınan kararlar ve yapılan toplantılar resmi olarak belgelenmelidir. Ayrıca alınan kararlar mutlaka ticaret sicil gazetesinde yayınlanmalıdır.

Vergi ödemelerinde limited şirket sahipleri şahıs şirketi sahiplerine göre daha esnek olarak vergilendirildikleri için avantajlı bir konumdadırlar. Kâr üzerinden ödenen %23 oranındaki kurumlar vergisi limited şirket sahipleri için oldukça avantajlıdır.


Şahıs şirketi kapatma oldukça kolay bir şekilde tamamlanabilirken limited şirket kapatma sürecinde gereken prosedürler bir hayli fazladır. Ayrıca Limited şirket kapatılması bir seneye kadar sürebilirken şahıs şirketinde bu süreç birkaç gün içinde tamamlanabilmektedir.

Nereden Başlamalıyım?

Yeni bir şirket kurmaya veya şahıs şirketinizi limited şirkete çevirmeye karar verdiyseniz Synergia tarafından hazırlanan Dijital Şirket Paketine göz atabilir, size özel sunulan imkânlarla şirketinizi masrafsız bir şekilde kurabilirsiniz.