Personel Maliyeti Hesaplama 2022

2022 işveren personel maliyeti
Miray Başaran   Dr. Miray Başaran
Synergia'da Kurucu Ortak

Çalışan giderleri iş yerlerindeki gider kalemlerinin en önemlileri arasındadır. Özellikle büyük iş yerlerinde çalışan sayısının fazla oluşu işçi maliyeti konusunu sürekli gündemde tutar. Çalışan giderleri yalnızca maaş olarak görülmemelidir. Her bir çalışan için devlete ödenen vergi başta olmak üzere, birçok dolaylı gider kalemleri de mevcuttur.

Bir iş sahibi olarak eleman giderinizi aylık ve yıllık bazda hesaplamanız gerekiyor. Bu hesaplama neticesinde yıllık bilançonuzda eleman giderinin bütçenize etkisini görebilirsiniz. Şirketler eleman giderini senelik olarak hesaplar. Bu hesaplamalar ile gelecek senenin eleman gideri hakkında bir fikir sahibi olurlar, böylece şirketin harcama dengesi daha güvenli bir şekilde oluşturulur. Dilerseniz 2022 yılı itibariyle sizleri bekleyen eleman giderlerini inceleyerek şirket bütçe planlamanızı oluşturabilirsiniz.

2022 için Eleman Gideri Artışı Ne Kadar?

Senelik eleman gideri hesaplanması tüm şirket sahiplerinin yapması gereken işlerin başında gelir. Tutarlı bir bütçenin hazırlanması için tek bir eleman üzerinden şirketinizin veya iş yerinizin genel bir eleman gideri bütçesini çıkarabilirsiniz.

2022 işçi maliyeti bir önceki seneye göre artış göstermiştir. Özellikle Ocak ayında yapılan asgari ücret artışı, vergi ve işçi sigorta priminin artışını da doğal olarak beraberinde getirmiştir. Ayrıca personel yol ve yemek giderlerinde de enflasyona bağlı olarak artış yaşanmıştır.

2022 özelinde personel giderinin hesaplanmasında dikkat edilecek ilk değişken
asgari ücretin işverene maliyeti olmalıdır. Her yılın ilk ayında yapılan asgari ücret düzenlemesi, bir eleman giderinde en önemli belirleyicidir. 2022 yılı Ocak ayında asgari ücrete neredeyse %50 oranında bir artış yapılmıştı.

Temmuz ayında ise %30 daha zamlanan asgari ücret ara artışı elaman giderlerinin tekrardan hesaplanmasını zorunlu kılmıştır. Bu artış neticesinde başta maaş olmak üzere tüm eleman giderlerinde de artış görülmüştür. Personelinize ödediğiniz her bir maaş için aynı zamanda devlete vergi de ödeme mecburiyetindesiniz. Ayrıca
sigorta primi de asgari ücrete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

2022 yılına göre brüt ücret 6471 TL olarak belirlenmiştir. Bu brüt maaşın yanı sıra SGK primi ve işveren işsizlik sigorta fonu da bulunmaktadır. Son düzenlemeye göre asgari ücrette işsizlik sigortası ödeneği 2,588,40 TL olarak güncellenmiştir.

Sonuç olarak 2021 yılında ortalama 4.000 TL ödeme yaptığınız personelinizin size
sigortalı işçi maliyeti yıllık 82.607,17 TL olarak hesaplanırken 2022 yılı özelinde 25.585,57 TL’lik bir artışla 108.192.74 TL olarak hesaplanmaktadır. Ancak 1 Temmuz ile hesaplanan yeni asgari ücret ile aylık ödemeniz gereken tutar 7603 TL’ye yükselmiştir.

2022 Yılında Artan Diğer Eleman Giderleri Nelerdir?

2022 yılı asgari ücretin artışı ile birlikte işveren için eleman özelinde diğer gider kalemleri de değişiklik göstermiştir. Bu artış işçi işveren maliyeti hesaplama ile bulunabilir. Yemek gideri 2022 KDV dahil 36,72 TL olarak belirlenmiştir. Bu geçen yıl verilen yemek bedeline göre %36 daha fazla artış göstermiştir.

Yemek giderinin yanı sıra yol giderinde de benzer bir artış vardır. Günlük yol parası 17 TL olarak hesaplanmıştır. 24 Gün işe giden bir çalışan için
yol gideri 480 TL tutarında hesaplanmaktadır. Ancak çalışılan şehre bağlı olarak yol giderinde o şehrin tam bilet fiyatı üzerinden de hesaplama yapabilirsiniz. Yol parasını dilerseniz aylık abonman üzerinden de verebilirsiniz. Yol ve yemek giderinde asgari tutarın üzerinde ödeme yapabilirsiniz.

Asgari ücretin vergiye tabi tutulan kısmı işçiye geri ödenebilmektedir. Asgari ücret alan birinin bakmakla yükümlü olduğu bireyler varsa vergi olarak alınan kısım işçiye asgari geçim indirimi adı altında geri ödenebilmektedir.
Asgari geçim indirimi nedir sorusunun cevabı çalışan bireyin bakmakla yükümlü olduğu bireylere sahipse maaşından daha az vergi kesintisi yapılması olarak verilebilir. Bu indirimden yararlanabilmek için bireyin 18 yaşından küçük çocuklarının bulunması veya 18 yaşın üzerinde ise eğitim gören çocuklarının bulunması gerekir.

Asgari geçim indirimi 2022 yılı özelinde değişime uğramıştır. 2022 yılındaki yeni kanuna göre AGİ maaşa yansımayacak. Bunun sebebi ise asgari ücret üzerinde maaş alanlar hiçbir şekilde AGİ indiriminden yararlanamayacaktır.

İşveren Maliyeti Hesaplama Nasıl Yapılır?

İşveren için her bir personelin maaşını hesaplanması gerekir. Brüt maaş başta SGK olmak üzere devlete ödenecek birçok vergiyi ve ödeneği içine alır. Özellikle şirketinizdeki işveren sayısı arttıkça ödeyeceğiniz gelir vergisi dilimi de artacaktır. Böylece işveren olarak maliyet artışınız kaçınılmaz olacaktır.

SGK fonu ve işsizlik sigortası başta olmak üzere birçok ödemeyi işveren olarak sizin yapmanız beklenir. Ancak devletin düzenli ödeme yapan işverenler için sunduğu bazı kolaylıklar mevcuttur.
%5 puanlık SGK indirimi küçük bir oran gibi görülse de sayıca fazla çalışana sahip işletmeler için faydalı olabilir. Bu indirimden yararlanmak isteyen işverenler personellerinin aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmelidirler. SGK ödemelerini zamanında yapmaları ve SGK tarafından taraflarına uygulanan herhangi bir cezai işlem olmaması beklenir. SGK tasarrufu ile 10.000 TL net maaş verdiğiniz personeliniz için ödediğiniz SGK tutarında 652 TL tutarında bir indirime sahip olabilirsiniz.

Ayrıca genç bir girişimciyseniz sizin için sunulan
Genç Girişimcilerde Vergi ve Sigorta Teşviki adlı blog yazımıza göz atarak, kendiniz ve çalışanlarınız için sunulan teşviklerden yararlanabilirsiniz.

Nereden Başlamalıyım?

Synergia, şirket kuruluşu ve sonrasında ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri sağlar. Sahip olduğu uzman kadrosu ile başta çalışan giderleri olmak üzere birçok konuda çözümler sunar. Dijital Şirket Paketi ile personel maliyeti hesaplanması ve teşviklerden faydalanma konuları dahil birçok konuda ücretsiz destek alarak şirketinizi kurabilirsiniz.